Sosem értettem Petőfit, mit eszik annyira a Nagy Magyar Alföldön.
„Mit nekem, te zordon Kárpátoknak, Fenyvesekkel vadregényes tája!”
Olyan gyerekként, aki szobája ablakából még a házrengetegtől alig látszó budai hegyeket is áhítattal szemlélte, ezt sose tudtam értelmezni. Persze, ő alföldi gyerek, engem meg már apró koromban elvarázsoltak a bükki magaslatok, mint ahogy előző bejegyzésemben is írtam. Szüleim is hasonló attitűddel bírtak, így az Alföldet utazásaink során általában messze el is kerültük. A Kőszegi-hegységtől a Zemplénig mindenhol megfordultunk az országban, az Alföldből talán a Hortobágyot meg Gyulát, Debrecent, Szegedet, Nyíregyházát és Ópusztaszert néztük meg. De túrázni az Alföldön? Az milyen snassz dolog már? Közelebb felnőttként se kerültem. Azonban amióta szert tettem egy saját alföldi gyerekre is a párom személyében, gyakran utazunk át rajta és közben mindig emlegetjük: hogy: „Egész szép ez a vidék, kéne túrázni itt is.” Aztán ebből rendre nem lesz semmi. Egy gyenge pillanatomban, az OKT teljesítése feletti örömmámorban, pont az előző okok miatt megvásároltam az Alföldi kéktúra igazolófüzetét. Ami mindeddig üres is maradt. Hiszen az „Ez itt az Alföld itt nincsen semmilyen hegy”. Itt nincs semmi látnivaló, lehet hazamenni!
A végeláthatatlanságba nyúló PMP |
Az Ország közepe teljesítménytúra az olyan no way kategóriába tartozott mindig is nálam, mint a Galyavár vagy egyelőre a Vadrózsa is. Esetleg akkor, ha már teljesen becsavarodtam. Hogy én nyáron, 40 fokban, az alföldi homokban izzadjak 120 vagy 100 km-en keresztül, nagyjából ellátás nélkül??? Hát hülye vagyok én??? Ez olyan jól kitervelt kegyetlen idegenlégiós kiképzésnek tűnik inkább, mintsem egy normál teljesítménytúrának, aminek egy részét azért igenis szoktam élvezni. Bár reménykedni a téli könnyebb teljesítésben lehet, hogy nem kéne, mert Petőfi, az Alföld nagy ismerője, semmi biztatót nem ír a téli pusztáról, leginkább csak olyasmiket, hogy „Hej, mostan puszta ám igazán a puszta!” Meg olyanokat, hogy:
„Most uralkodnak a szelek, a viharok,
Egyik fönn a légben magasan kavarog,
Másik alant nyargal
Szikrázó haraggal,
Szikrázik alatta a hó, mint a tűzkő,
A harmadik velök birkozni szemközt jő.”
Idén azonban a Stabil SE télen is meghirdette az Ország közepét... Meggondolandó dolog a részvétel, azaz inkább egy most vagy soha lehetőség! A nevezés gomb megnyomásával azért vártam az utolsó pillanatig, mikor már látszott, hogy egészen normális idő lesz. A 100 km-es vagy a 120 km-es táv választása között sokáig nem kellett morfondíroznom. Bár gyenge akaratom hajlott volna inkább így elsőre a szimpla százas felé, de az a tény, hogy a Giga túra ligába csak a 120-as táv fér be, az is csak cipőkanállal, egyértelművé tette a döntést. Ez azt jelenti, hogy életem eddigi leghosszabb túrája előtt állok.
Több tárgyalás is folyt párhuzamosan, kikkel megyek együtt. Mariannával és Eszterékkel is mehettem volna, de aztán az utolsó pillanatban Szabi és Laci is benevezett a 100-as távra. Mivel ők egyben a fuvart is biztosították volna, ráadásul jól is tudunk együtt haladni, így ők lettek volna a túratársaim végül. Egészen az utolsó utáni pillanatig, mikor is különböző okokból kifolyólag mindketten beteget jelentettek. Laci csütörtök estére belázasodott, pénteken Szabinak meg kiment a lába a munkahelyén. Így végül Peti vállalta be, hogy levisz Újhartyánba, úgyis van autópálya matricánk oda és messze sincs. Így legalább az elején el is tud kísérni és végre túrázhatunk az Alföldön! Persze nem így gondoltam, hogy az első túrám rögtön 120 km-es lesz...
A bevezetés már megint lassan egy oldalnyira rúg, gyorsan ugorjunk is Újhartyán külterületére, az igazi pusztaságba, ahol az egyetlen valamire való díszlet egy sátor és egy Ország közepe feliratú piros felfújható kapu. Bent Leventééktől gyorsan kapok egy narancssárga karperecet, de itt ezzel csak csippantani kell a rajtban és a célban, nem úgy, mint a cseh túrán. Kapok még egy szép nagy itinert térképekkel és már mehetek is: Öcsém, eredj! Persze sok-sok ismerős bukkan fel rögtön, Nagy Jani, Cser M. Zoli, Szabó Attila és még talán mások is, csak nem tudok visszaemlékezni mindenre és mindenkire. Szóval pár perc még eltelik és Petivel tudunk is indulni. Csak tudnánk, mert a túra első percei máris fotózkodással kezdődnek a nagy piros kapu előtt. Aztán kéz a kézben nyakunkba vesszük a nagy pusztaságot. Mi ketten annyira szürreális látványt nyújtunk, mint pár, hogy a mellettünk elrobogó Jani fel sem ismert, apa-lánya párosnak vélt minket: a nagy darab fickó elvitte sétálni a tarka ruhás, copfos kislányát, aki a válláig se ér. Valójában azonban az aprócska kislány sétáltatja a kétméteres emberét, aki a 9-11 perces kilométerekhez nincs szokva. Szóvá is teszi ezt. A talajviszonyok ideálisak, pont annyira ázott meg az elmúlt napokban a homok, hogy szinte teljesen kemény, pocsolyák nincsenek, semmi akadálya a jó tempónak. Ha egyedül lennék, persze futnék most, de ekkora merényletet mégsem követhetek el a derékbántalmakból és influenzából éppen felépült párom ellen. Nem futunk, csak próbáljuk tartani ezt a tempót Inárcs felé haladva. Ahol adódik valami szépség, megállunk fotózni. Meglepő módon az ilyesmi elég gyakori: sokszor megállapítjuk, hogy ahhoz képest, hogy síkvidék, milyen szép már ez a táj! Az éppen felkelő nap narancssárgára festi a horizontot, körülöttünk borókások, erdők, mezők váltakoznak.
Az első EP-t máris megtaláltuk egy eligazító tábla tövében a gázpászta mellett a sárga és zöld jelzések találkozásánál. Az itinerem a kód felírásához majdnem sikerült beletennem a tábla alatt sunyin meglapuló szarkupacba. Éppen utolért minket itt Attila és Zoli, ők segítettek megtalálni a kódot. Ezután Inárcs utcáit taposva szomorkodtunk, hogy máris vége a közös túrázásnak, hiszen Petinek elég most ez a 20 kilométernyi oda-vissza szakasz. Vagy mégsem? Úgy tűnik nem, mert jön velem egészen a falu végéig. (Majd aztán visszafelé az autóhoz önszántából beletesz egy újabb 10-est a pótharaszti templomromhoz.) A főtéren megállunk kicsit frissíteni, mert már eléggé eléheztünk és elszomjaztunk, és itt vannak alkalmas padok a pihenéshez. Közben észreveszem Zsoltot, aki sebbel-lobbal halad el a tér mellett. Vajon melyik távon lehet? Jó régen láttam már, bár úgy rémlik, mintha a LeFaGySz-on egymásra köszöntünk volna, de előtte utoljára a tavalyi Kiss Péteren túráztunk „együtt”.
Kereszt Inárcs határában |
Történelmi emlékpark Inárcs főterén |
Cibakpuszta |
Selyem-réti tanösvény |
Vélhetően osztrák csészegomba - nehéz őket meghatározni |
![]() |
Ennek nem kéne itt lennie - kb. ugyanennyi fáradtságot jelentene kivinni a MÉH-telepre |
![]() |
Duna-Tisza-csatorna |
![]() |
Jól esik a frissen főtt kávé úgy 40 km-hez közeledve |
![]() |
Ócsai Árpád-kori műemlék templom |
Ócsa szélén megint egy izgalmas rész vár: bivalyok legelésznek, aztán elérjük a látványos pincesort is. Előttünk pedig egy kisebb csoport túrázó bukkan fel: Mariannáék azok. Pontosabban Marianna, Eszter és Péter. Egyelőre még csak a nyomukban haladunk, de egyre közeledünk, köszönhetően a stabilan tartott jó tempónknak. A tényleges utolérés már csak az autópálya felüljárója után, egy újabb csúnyán otthagyott szemétkupac mellett következik be. Együtt szörnyülködünk az emberek nemtörődömségén. Aztán indulunk tovább a Pest Megyei Piros hosszú, szinte teljesen egyenes nyomvonalán a Vasad környéki tanyavilág irányába.
Ócsai pincesor |
![]() |
Az út során 4x kereszteztük a sztrádát |
![]() |
A nevezetes szemétkupac, ahol utolértük Mariannáékat |
Tanyák itt is akadnak, az egyik mellett rendes lovaspálya van kiépítve és éppen fogathajtók gyakorlatoznak. Ahogy fotózom őket, megkérdezik, hányadik kilométernél tartunk. 51, mondom. Jó fejek, jó utat, kitartást kívánnak nekünk. Azt hiszem, ők azok, akik nyáron inni szoktak adni a tikkadt túrázóknak. Szóval érdemes megjegyezni: 50 km környékén vízvételi, de mindenesetre mosakodási lehetőség és jó fej lovasok. Az eddig megtett szakaszon, ami korántsem fedi le az útvonal felét, eddig Inárcson volt egy nyitva lévő kisbolt, a Szavanna horgásztó melletti büfé úgy tűnt, hogy télen zárva tart – nem teszteltük, Ócsán volt üzemelő kávézó, bolt és kocsma is, illetve a közkút is működött a frissítőpont mellett. Nagyjából ennyi. Vizet lehet, hogy máshol is lehetett volna venni, de ez ebben a hűvös időben nem annyira kardinális kérdés. Talán még egy csapot teszteltünk Attilával valahol, de az zárva volt. Az ezután következő hosszabb szakaszon azonban semmilyen nyitva tartó egység nincsen télen. Egyedül Pusztavacsnál az emlékműnél volt működő közkút, amit igénybe vettünk (lehet, hogy több is lenne, ezt nem tudom). Szóval akinek élelmiszerre szüksége van a hátralévő szakaszra, az az Ócsán ejtse meg a vásárlást! Vagy legyen elég gyors, hogy esetleg az újlengyeli bolt nyitva tartását elérje. Az is feltűnt, hogy a turista ezen a tájon nagyon ritka vendég. A PMP-vel közös szakaszon is csak egyetlen egy túrázó párral találkoztunk, akiknél volt is igazolófüzet. Még Ócsa környékén volt némi mozgás, de egyébként sehol semmi.
Együtt róttuk a hosszú kilométerek sorát Attilával a nagy pusztaságon |
![]() |
Fogathajtók gyakorolnak a lovastanya mellett |
Bekanyargunk a tanyák közé. Néhol kutyák ugatnak, szerencsére szigorúan a kerítés mögött. Máshol helyes vörös-fehér cicusok jönnek elénk üdvözölni minket. Mint nagy macskabarát, nehezen tudok ellenállni nekik, futhatok is a többiek után. És kezdem érezni, hogy baj van. Megint az a fura, kicsit csípő érzés a bal bokám környékén. Ajajj! Bizony erre előbb-utóbb rá kell nézni. Jelzem a többieknek, hogy részemről hamarosan esélyes egy zoknicsere. Ami segít, vagy nem segít - az utóbbi az esélyesebb. De talán egy kevésbé irritáló zokni késlelteti az allergiás reakció kiélesedését. Még néhány kanyar és leülök megejteni a műveletet. A szoros műszálas belső zokni megy, a külső vékony nyári, részben merinó marad. Remélem, jó döntés és fázni se fog a lábam. Sajnos a folt egyáltalán nem biztató.
![]() |
Tanyák között |
![]() |
Kedves kismacska próbált barátkozni velünk |
![]() |
Tanyák mentén, végig a homokos úton, hosszú kilométereken keresztül |
A következő kanyar után újabb megállás szükséges: elő kell venni a lámpát és bizony öltözködni kell. Lassan beköszönt a teljes sötétség és vele együtt a hideg is. Néha nehéz tartani a fiúkkal az iramot, Mariannával olykor lemaradunk és kocognunk kell a többiek után. Eszter viszont nagyon derekasan tolja a tempót. Hamarosan szűk, eléggé zegzugos ösvényre kanyarodunk a sárga jelzésen. A Csévharaszti Borókás Természetvédelmi Terület vendégei vagyunk, ahol természetesen borókák között bujkálunk és néha botladozunk, ha nem nézünk eléggé a lábunk elé. Legalább egy kicsi változatosság. Furcsa, hogy itt annyira megörülünk minden apró emelkedőnek vagy lejtőnek. Nini, végre egy „hegy”! Máskor a hegyek között meg a pokolba kívánjuk az ilyesmit és az egyenes szakaszokat üdvözöljük. Nekünk, túrázóknak semmi se jó! Ha hideg van az a baj, ha meleg, akkor az. Most tényleg jól jönne egy aprócska kis nyári meleg.
![]() |
Levesezés a csévharaszti frissítőponton |
Ezt főleg Csévharaszton, a frissítőponton érezzük. A falu szélén áll a kék furgon és Levente fia adja nekünk az előre kiporciózott leveseket, amiket egy mikróban megmelegíthetünk magunknak kint egy sörpadon. Nem vagyunk túl boldogok. A tea megint csak elfogyott... A leves legalább szerintem finom, a többiek szerint nem túl ízletes, hiányolnak belőle ezt-azt. No sebaj, ott a sok bedepózott ruha, felveszek pár réteget. Sortot a futónadrágra, felülre egy meleg futófelsőt pluszba és magamhoz veszem a vastagabb futókabátom, valamint a hosszú zoknim és a sapkám. Még nem is gondolom, hogy majd minden kelleni fog, sőt majdnem kevés is lesz. Szerencsére van idő tölteni az órám is, amíg eszem a levesem. A töltőt el is teszem a zsebembe, mert biztos, hogy fog még kelleni, mint ahogy a táskámba betett plusz szeletek is. 64-65 km-t tettünk meg eddig, ezzel a túra felén már túl vagyunk. De hátra van még majdnem ugyanennyi. És ezen már fájós bal lábbal kell végigmennem – ha tudok egyáltalán. Annyira még nem akut a helyzet, bár sejtem, sőt érzem, hogy ezúttal már a cipőn belül is körvonalazódik a probléma.
Haladós aszfaltozás után a pótharaszti templomromnál kihelyezett kód kisebb fejtörést okoz: kettő van belőle. De vajon minek? Mindegy, biztonság kedvéért mindkettőt felírjuk, abból nagy baj nem lehet. Sajnos Eszternek valamelyik buckán kimegy a bokája, ezután ez minden lépésnél fájdalmat okoz. Újlengyel előtt be kell vennie gyógyszert. Hosszú egyenes szakaszok a falu előtt, a faluban, és a falu után is. Szörnyen monoton, de ez még messze nem a legrosszabb rész. Az majd a pusztavacsi igazolópont után következik. Reménykedünk, hogy ott majd legalább tudunk inni kávét, hiszen az elmúlt években adtak ott – ha már Újlengyelben minden vendéglátóhely vagy bolt zárva. Fél kilenc, és a falu teljesen kihalt, sehol semmi mozgás. Csak nagy ritkán jön egy busz vagy egy autó.
„De még a csárdák is ugyancsak hallgatnak,
Csaplár és csaplárné nagyokat alhatnak,
Mert a pince kulcsát
Akár elhajítsák,
Senki sem fordítja feléjök a rudat,
Hóval söpörték be a szelek az utat.”
80 kilométert már megtettünk, mire odaérünk a túrának is nevet adó Ország közepe emlékműhöz. Nincs már nagy kedvünk fényképezkedni vele. A legnagyobb csalódást az okozza, hogy nincs kávé, de ami ennél is rosszabb, hogy az Ócsán megmaradt szaloncukrokat és nápolyit kapjuk helyette. Tea sincs... Akkor hát nincs más lehetőség, mint leülni a padokhoz, megejteni mindenkinél a szükséges gyógykezeléseket és enni a hazaiból. A csapnál tudjuk pótolni a folyadékot. Most már Péternél is akadnak gondok, ő is beáll a rokkantak sorába. Mi Attilával előbb elindulunk. Ahogy visszatekintünk, látjuk, hogy a többiek nem jönnek még, pedig azt hittük, ők is már indulóban vannak. Nagy sokára feltűnik a lámpájuk a távolban, kicsit megnyugodunk.
![]() |
Pusztavacs, Ország Közepe Emlékmű |
Borzasztóan unalmas és hosszú szakasz következik vagy 8-9 km hosszan. Egy erdőben menetelünk nyílegyenesen, ahol mindössze egy-egy pocsolya kikerülése a valamirevaló történés. Illetve az, hogy a 100-as tracket és útleírást még mindig nem frissítették, így szerencsétlen előttünk haladó százasozó srác belefut a kerítésbe a távelágazásnál lévő lekanyarodásnál, mint mindenki az elmúlt években, ha nem ismerte a csíziót. Tőlünk kér tanácsot. Szerencsére Attila már négyszeres teljesítő lesz, így szinte minden kanyart fejből ismer. Máris mondja, hol érheti el a százas tracket kerítésmászás nélkül. Nekem eddig nagyon jól jött, hogy szinte bele se kell néznem a telefonomba, ennek viszont az az ára, hogy sokkal kevésbé jegyzem meg az adott útvonalat, mintha egyedül kéne tájékozódnom. Fel se fogom sokszor, éppen melyik irányba megyünk. Csak az otthoni tracknézegetős emlékképeimből élek.
Sajnos egyre bajosabb tartanom Attila tempóját nekem is. A többiek messze elmaradtak. A lábam egyre jobban ég. Tulajdonképpen az egyetlen észszerű megoldás itt a feladás lenne, ha lenne éppen hol. Még 30 km hátra van, az rengeteg evvel a fájós lábbal, ami csak egyre rosszabb lesz. Ez még normál túrának is egy combosabb táv. Ezt említem is Attilának. Meg azt is, hogy csak az egyetlen szerencsém, hogy nagyon hideg van és a környéken sehol semmi, ahol meg lehetne húzódni, amíg lejön értem az autó. Meg éppen elmúlt éjfél, és a legkegyetlenebb dolog valakit az első álmából felriasztani. Szóval nem is gondolkodom tovább ezen a lehetőségen. A mélypontok azért vannak, hogy kimásszunk belőlük önerőből. Egy ultrásnak ez kötelező tudás.
Végre egy útkanyar, majd egy ellenőrzőpont a Nádor-halom közelében. És metsző hideg a réteken. Az erdős részeken a helyzet egy fokkal jobb, itt kisebb a kisugárzás. Az erdőben tanyák bújnak meg, a kerítések mögött sok helyen kutyák acsarkodnak ránk. Attila említette, hogy nyáron rengeteg szokott lenni a vad mindenfelé. Eddig azonban csak egy árva nyuszit láttunk Ócsa felé a réten ugrándozni. Most hirtelen olyan élményben lehet részünk, amit turista is csak nagyon ritkán élhet át. Már a cseh túrán is tapasztaltam, hogy a vadakat a fejlámpa fénye szinte néha megbénítja. Egy csapatnyi őz keresztezné előttünk az utat, de lámpafényünk hatására egyszer csak kővé merednek. Hiába megyünk egyre közelebb, ők csak állnak és várnak. Még talán meg is simogathatnánk őket, alig pár méternyi a távolság közöttünk. Próbálunk bátorítóan beszélni hozzájuk és hirtelen mozdulatokat tenni, hogy mindenki mehessen békével a maga útjára. Mi nem azok a vadászok vagyunk, akik jó pár hete leszalagozták itt az erdőt és otthagytak mindent, eszünk ágában sincs bántani őket. Nagy nehezen megindul az őzrudli a vadcsapáson. Megfigyeljük, hogy rengeteg ilyen vadváltó és vadnyom van mindenhol, hiába nem mutatják most télen magukat az állatok. Felmerül a túra második ominózus kérdése is: Miért közlekednek az állatok az emberektől eltérő úton, holott az nekik is kényelmesebb lehetne? A első költői (nem Petőfi által megfogalmazott) kérdés pedig az volt, hogy: Miért fóliázzák le a szalmabálákat? (Nekem ezt lehet, hogy tudnom kéne...)
Sajnos a tanyavilágban a csaholó kutyákon kívül az útmenti szemét is sok. Mindenhol üres sörösdobozok. Nem hinnénk, hogy a lakók dobálják el. Ezeken tanakodva jó sokára beérünk Táborfalva szélére. Kezd erőt venni rajtam az álmosság, így hát az autópálya felüljáróján beverek egy energiaitalt és mellé a maradék cukros fánkomat is, hiszen lassan megint eléhezem. Ennyi egészségtelen élelmiszert! De most muszáj ezekkel élni, ha tovább szeretnék menni. A lábam néha jobban, néha kevésbé fáj. Annyi biztos, hogy kocogni már nem tudok az égő fájdalom miatt. Menni még sikerül. Csak lassabban mint eddig, így folyton lemaradozom túratársamtól. Megússzuk, hogy ránk támadjon egy kóbor kutya, mely éppen átvág az úton, aztán kikanyarodunk a faluból és újból átmegyünk a sztráda fölött. Pusztavacsig megint hosszabb erdős szakasz következik, aminek egyetlen nevezetessége a romos tanya falára kitett állatkoponya. Egész kísérteties hangulatot áraszt az egész, pucolunk is tovább. Talán még nem hallucinálunk, bár felmerül bennünk ez a lehetőség is a látottak kapcsán.
Megint lemaradtam Attilától. Most már megkérdezi, hogy mennyire tudok egyedül tájékozódni, mert sejti, sőt biztosan tudja a végkifejletet. Le fogok végleg szakadni róla. Megnyugtatom, hogy jó tájékozódó vagyok, nem lesz velem gond. Végre kicsit dolgoztathatom az agyamat is. Mindez meg is történik a faluban, Attila lámpája végleg eltűnik valahol a távolban előttem, mire beérek Rákóczitelepre. Ez Pusztavacs külterülete és tényleg csak a kutyaugatásból sejtem, milyen messze jár előttem vagy utánam egy másik túrázó. Egyetlen dolog, ami miatt aggódom, az a lámpám, mert egyszer már villogni kezdett a hosszú monoton szakaszon. Ahol lehetett visszakapcsoltam spórolós üzemmódba, meg a településeken is lekapcsoltam, hogy kíméljem. Szerencsére egyelőre stabilan működik, meg pótelemek is vannak nálam. Vészhelyzet esetére akkutöltő is. Abszolút vészhelyzetben meg a telefon elemlámpája is használható. Lassan esélyes az újabb kódleolvasás is. Minden fehér papírlapot megnézek tehát, amit csak találok. Murphy törvénye, hogy az egyetlen, amit nem találok meg, az a mi kódunk az egyik kanyarban. Pedig ott is láttam valami fehér cetlit, csak közelebbről megszemlélve kód nem volt rajta. Körül is néztem ezen a ponton, hátha van valami más. De sehol semmi. Pedig állítólag ott kellett volna lennie. Ezután minden egyes útkanyart végigmustrálok kód reményében. Azzal nyugtatom magam, hogy amiatt volt a dupla kód korábban, mert ide nem jutott.
Érezhetően belassulok itt a hol szántóföldes, hol erdős részeken. Néha buckás az út, erősen botladozom az egyre rozogább virgácsaimmal. Még néhány kanyar és kijutok egy tanya mellett végre egy haladósabb aszfaltútra. Felturbóznám az iramot, de sajnos nem megy. Az égő bal lábfejem és bokám erősen szrájkol minden kocogási kísérletnél. Pedig valamennyi erőm még lenne hozzá. Még akkor is, ha az Alföld monotonitása erősen gyepálja az ízületeket. Mindig ugyanaz a mozdulat, ugyanaz a lépés, ugyanaz a terhelés. Ez már 30 km megtétele után erősen érződik. A homokos talaj viszont jó a talpaknak. Egyáltalán nem fájnak úgy mint máskor szoktak. Pedig már most rekordtávot gyalogoltam.
Csippan a telefonom, üzenet érkezett a Messengeren. Egyelőre nem tudom megnézni, mert éppen az órám töltésével bajlódom. Azt sejtem, Peti ébredt fel és érdeklődik, mi újság. De nem, beindult az élet a Lacival és Szabival közös chatszobában. Kérdezik egymástól, vajon mi lehet Bernivel. Oké, akkor a legjobb, ha Berni megmondja a tutit maga: még kemény 3 km van hátra. És mi 3 km az eddigiekhez képest? Szinte semmiség! Azt már be kell darálni ízibe! Én, aki ilyenkor már a száz métereket is nézegetem az órámon és úgy érzem, hogy csiganyálon csúszik előre az idő, egyszerre véget vetek a vánszorgásnak, és ha tudnék, futnék egyszeriben csak a cél felé. De sajnos nem tudok, így csak turbó fokozatba kapcsolok és feltornászom magam 12 perces kilométerekre a gödörből. Az út mentén fura fehéren világító növények, amiket lehet, hogy csak hallucinálok, annyira kísértetiesen meredeznek. De biztosan nem, mert korábban is láttam már ilyeneket, sőt kimondottan józan vagyok, annyira érzem már a cél közelségét. Ami csak szippant egyre befelé. A világító szempárokat se hallucinálom a közeli árokban, azok őzek mind. Lassan ismerős útra kanyarodom, ahol már reggel is jártam. Egyre nyomom felfelé a tempót, beérek, megcsinálom, igen, meg fogom csinálni! Már-már hangosan ismételgetem magamnak ujjongva ezt a mantrát. Útelágazáshoz érek, a jobbost választom. Itt már vége a letöltött tracknek, az tehát nem segít a döntésben. De látom is már a kivilágított célkaput, milyen jó, hogy van. Bizony az mintha nem közeledne, hanem távolodna. Mi a fene van? Persze, rossz utat választottam. Egye fene, most már semmi se érdekel, nekivágok futva a néhol deres és göröngyös mezőnek, félredobva a fájdalmat, fáradságot, kialvatlanságot és az út összes viszontagságát. Mint a véres, borzalmakkal teli csatából megmenekült katona, aki meglátja a saját táborát, úgy rohantam a piros kapu irányába. Annyi ruha volt rajtam, hogy neki kellett vetkőznöm, hogy csippantani tudjak a karszalagommal. De egyébként mindegy is volt az a néhány perc különbség, így is beértem 24 órán belül. Furcsa módon alig éreztem a fáradtságot ezekben a percekben és egész könnyedén mozogtam. Pedig azt hittem, ugyanaz lesz, mint a DBV után: kevés szint és sok kilométer, az garantált robotmozgást jelent. De nem és nem, most nagyon szépen megúsztam, egyedül a bal bokám fizette meg az útiköltséget elég csúnyán. De most ez sem izgat.
Kapunk emléklapot és egy szép üvegérmet is. És végre, itt a célban azt, amire egész úton áhítoztunk: zsíros kenyereket! Be is vágok rögtön kettőt. Kávé és tea is van! Attila és Jani már egy ideje pihennek, csatlakozom én is. Azt hittem, Marianna lesz a következő befutó, de nem, Tóth Feri és Lévai Évi érkezik. Majd Marianna is. Legvégül Eszterék, akik fájdalmakkal küszködve, de megcsinálták szintén a 120 km-es távot. És nem is ők lesznek a mai utolsó beérkezők, mert jó páran még úton vannak. Kis élménybeszámolózás következik: kiderül az is, hogy volt kód valahol egy bokor alján abban a kanyarban, pont ott, ahol kerestem is (meg aztán az összes többiben). Felírni mondjuk úgyse tudtam volna, mert nemcsak a softkulacsom, hanem a tollam is elhagytam valahol. Sajnos odakerültek a többi útmenti szemét mellé. 😔
Ha már annyit idézgettem belőle, jöjjön a Tankcsapdától az Alföldi gyerek:
„Legyél rocksztár ne ülj otthon!”
Most részemről minimum egy hét kényszerpihenő következik mindenféle mozgás nélkül, mert az allergológiai vizsgálatom van folyamatban. Hátha kiderít valamit az Epicutan teszt. Lehet, hogy nehezebb lesz kibírni ezt a kényszerű tespedést, mint ezt az egész túrát?
Strava-link:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése