2022. június 8., szerda

Pünkösdi hetvenkedés


 
70 km-t egyhuzamban legyalogolni nem normális dolog. Mindezt lefutni egyenesen őrültség. Különösen akkor, ha a 70 nem is 70, hanem a valóságban jóval több. És még inkább akkor, ha mindehhez nyári kánikula is társul.

Hogy miféle apropóból ró az ember magára ekkora szenvedést? Nos, a válasz elég komplex. Egyrészt, 70 éves a kéktúra és ennek alkalmából lehet egy újabb plecsnit begyűjteni, ha 70 óra alatt 70 km-t legyalogol az ember a kéken. Önmagamat ismerve holmi kitűzők igen keveset nyomnak a latba. Sokkal inkább motivált, hogy Zoli futótársam is megcsinálta ezt a kihívást pár hónapja. Azaz igazából addig nem is tudtam erről a lehetőségről. Szóval ekkor került látókörömbe ez a jubileumi út és rögtön éreztem, hogy ez nekem való kihívás. 70 km megtételéhez nekem egyáltalán nem szükséges 70 óra, sőt még 20 se, és ha minden összejön, még 15 sem. Mivel mind a táv, mind a szint nagyon hasonló a Pálos 70 paramétereihez – kis részben még az útvonal is ugyanott halad – a teljesítés engedi felmérni, hogy fejlődtem-e a futással töltött szűk két év alatt, és ha igen, mennyit. Másrészt remek alkalom, hogy felülírjam a kaotikus pilisi pecsétjeimet, melyeket esélyes, hogy nem fogadna el a bíráló bizottság, majd ha nemsokára (reménykedjünk...) benyújtom a kész igazolófüzetemet, lassan 20 év gyümölcsét. (Persze ebből az okból kifolyólag lehetett volna teljesíteni a nagyjából 70 km-es még hiányzó csereháti szakaszon is... csak ne lenne olyan messze és ne lenne olyan rossz híre annak a környéknek, hogy egyedül nőként neki merjek vágni...)

Nyomtatott igazolófüzetem első pecsétje a Zsíros-hegynél

Egy ekkora út persze igényel némi előzetes tervezést, hogy minden rendben mehessen. Először is be kell lőni egy megfelelő időpontot. Adódott a pünkösdi hosszú hétvége ehhez, mivel családi kötelezettségek miatt nem tudtam Petivel utazni a szüleihez. Aztán jöttek a múlt hét eseményei, melyek alaposan összekavartak mindent. Édesapám kórházba került és egy komoly (kis híján életmentő) műtétre vár. Mindez úgy jött, mint derült égből a villámcsapás. Vasárnapra terveztem a futótúrát, hogy hétfőn még tudjak pihenni, de inkább bementem látogatni, mert úgy volt, hogy hétfőn lesz a műtét (és azóta is várunk...). Így kizárásos alapon maradt a hétfő. Csakhogy erre a napra zivatarokat jósoltak. Tovább azonban nem nagyon akartam halasztgatni ezt a nagy utat, mert jövő héten már versenyeim lesznek és addig még jó lenne kipihenni is a nem mindennapos megerőltetést. Bár a regenerációm meglepően gyors szokott lenni, de adódhatnak ekkora távon már váratlan sérülések is, amiknek idő kell a gyógyuláshoz. Addig nézegettem az előrejelzést, amíg le nem szűrtem, hogy itt a középső északi vidéken sokkal kisebb az esélye néminemű égiháborúnak mint innen nyugatabbra vagy délebbre. Ha mégis valami orbitális vihar kerekedne, még mindig otthon maradhatok vagy út közben meggondolhatom magam, hisz semmi se kötelez.

Hevenyészett kisokosom

Aztán be kell szerezni a szükséges dolgokat, amiket magamba táplálok útközben, el kell tervezni a ruházatot, írni kell egy rövidke itinert papíron, amiben benne vannak a pecsételőhelyek, vízvételi pontok, illetve lelki támogatásként az, hogy hol kb. hány kilométernél járok. Kiszállási pontokat, buszjáratokat most nem írtam fel, mivel ismerős terepen mozogtam.

Csak a szokásos futócucc kicsit felturbózva...

Mi is került tehát a futózsákomba? Váltás ruházat (zokni, alsónemű, nadrág, póló), egy lapra hajtható műanyag esőpelerin (esőriasztónak), 4 db gél/gyümölcspüré, fél liter izotóniás ital, 7 db mindenféle szelet (na ennek is a nagy része madárlátta lesz), 6 db sótabletta (előre tudtam, hogy bár kéne, úgysem fogok minden órában elfogyasztani egyet), néhány szem szőlőcukor, ill. kólás energia gumicukor, egy zacskó házi sajtos rúd, hogy valami sós is legyen nálam, 2x negyed liter víz softkulacsban. Aztán néhány szükséges cucc, meg egy kis neszesszerben hajgumi, sportkenőcs, magnézium, valamint biztosítótű - ha már úgyis benne van a versenyek miatt), valamennyi nedves törlőkendő és zsebkendő bokorban landolás esetére. Utólag még betettem egy labellót – na nem a számat akartam csinosítani vele, hanem a kidörzsölt helyeket ápolgatni menet közben, ha muszáj. Szerencsére nem volt túl súlyos pakk.

Az ébresztő 3:50-re volt állítva, ami engedélyezett bő 5 órányi alvást. Ez nem túl sok, tekintve azt is, hogy a közelmúlt eseményei miatt mostanában nem aludtam túl jól. Szerencsére most legalább ezt az időt sikerült alvással tölteni. Gyors zabkása, banán és kávé, majd indulás a megállóba bérletet és jegyet venni, mert a nagy előrelátásommal előző este vettem észre, hogy éppen lejár a bérletem. Sőt azt is, hogy kifogyott a készpénzem, de legalább a bankautomatát már vasárnap sikerült kirabolnom.

Hosszú útra megyek (csak nem éppen ezeken az utakon)

3/4 6 körül már ott is voltam Nagykovácsiban, de ott a temető egy eldugott sarkában hirtelen meg kellett szabadulnom... nos... néhány zsebkendőtől. Így nem pontosan a községházától indult a mérés, hanem a temetőtől, de az a pár száz méter nem már számít.

Itt kerül az igazolófüzetbe az első pecsét

Rutinosan kocogtam felfelé a zöld jelzésen a turistaházrom irányába. Sokkal könnyebben vettem most ezt az emelkedőt, mint nemrég az Alpin trail instant teljesítése alkalmából. Igaz, most igyekeztem pihenni és nem futottam egy héttel korábban kínkeserves maratont... Mire feleszméltem, már fent is voltam az elágazásban, ahol – mivel hiányoztak a táblák – gőzöm se volt, merre menjek tovább a Muflon itatóhoz pecsételni. De éppen ezért van az online térkép, így hamarosan, pontosan 6:15-kor az igazolólapomra került az első pecsét. Az erdőben a röpdöső és csivitelő madarakon kívül még nem volt semmi mozgás, az első turistákkal, egy idősebb párral, a Remete-szurdoknál találkoztam. Olajozottan ment minden a második bélyegzőmig, mely Hűvösvölgyben került a lapra. 

Kilátás a Remete-hegyről

A Remete szurdok vadregényes hely a főváros közvetlen szomszédságában

Úgy tűnt, ezen az ünnepnapon éppen, hogy csak éledezik a város fél nyolc tájban, kezdenek megjelenni a biciklisek és a kutyasétáltatók, illetve a frissebb terepfutók, ahogy a Határ-nyereghez kaptattam felfele. Ment a futás, nem volt gond, hogy emelkedőket is kell futnom – igaz, ezt a részt rengetegszer végigfutottam a közelmúltban. Egy szelfi a kőoroszlánnal, majd hamarosan lenézhettem az álmoskás városra az Árpád-kilátóból és már lent is voltam Fenyőgyöngyénél. Itt pótoltam a hiányzó vízkészletet, majd nekikezdtem a Hármashatár-hegy emelkedőjének. Sétálva, nem futva, mert pont egy csúnya emelkedővel indít ez a szakasz, és spórolni akartam az energiámmal (bár egyébként fel tudok futni az utolsó rövidke siratófal kivételével a csúcsig). Tulajdonképpen végig sétálni terveztem itt, de vannak laposabb szakaszok, és mivel pont egyiken beért két terepfutó, én is kedvet kaptam a futáshoz. Nagyrészt tehát sétáltam, itt-ott pedig belekocogtam. Örültem, hogy 20-25 km-ig kitartott a lendületem. Pecsételtem ismét a villanyoszlopnál, majd felmásztam a kilátóba egy kis panorámáért. Hálát adtam, hogy a nyugatabbra tornyosuló felhők ezt a részt elkerülték, viszont eddig legalább nem engedtek utat a perzselő napsütésnek. Éppen csak elindultam a kilátótól, mikor átfutott előttem egy nyuszi. Amióta rendszeresen futok a Budai-hegységben, rá kellett jönnöm, hogy az állatos találkozások nem is olyan ritkák az erdőben (hiába a nagyváros közelsége) – szinte minden hétre jut egy delikvens, legyen az mókus, őzike vagy éppen nyuszi. Turistaként szinte luxusszámba ment az ilyen. Lehetséges, hogy a gyorsabb tempó és a hajnali időpont a titka mindennek? Ekkor még csendes az erdő, embert elvétve látni, viszont az állatok talán jobban mozognak és könnyű meglepni őket gyorsan közeledve. Rettenetesen érdekes epizódokat lehet meglesni az állatok életéből, persze csak kutyafuttában, rövidke pillanatokra.

A Guckler-kilátónál, ahol a nyúl az úr

A Virágos-nyeregig az út egy kellemetlen hullámvasút, állítom, hogy ide esik az egész útvonal legcudarabb, ámbár rövid, kaptatója. Sajnos itt a lefelék is elég bokatörőek, de azokat legalább szeretem valamennyire. A nyeregben a helyére került a szám szerint negyedik pecsét is. Nem állok túl jól, még kilenc hátra van. Az, hogy ennyire sok stemplit kell benyomnom a füzetkémbe, tetemes időveszteséget jelent, hisz mindenhol elő kell túrni a lapot és a pecsétpárnát, majd vissza kell pakolni. Pedig minden a legkézenfekvőbb helyen van a zsákban. A frissítést is ezekhez a megállókhoz kötöm, ha már úgyis muszáj állni. No sebaj, innentől lejtő jön szinte végig a következő kötelező megállóig a Rozália téglagyárnál. Mire odaérek, előbújt a napocska a szerteoszlott felhők közül és igyekszik ezerrel behozni a lemaradását. Lecserélem az amúgy is átizzadt fejpántom sildes sapkára, még csak egy napszúrás hiányzik. Pár métert elmegyek tévúton a vasút túloldalára, amikor is rájövök, hogy a kék a vasúttal párhuzamosan halad, de a sínek másik oldalán. Mehetek vissza. Legalább árnyas, bokros ösvényen vezet az utam az eperföldig, ahol már szorgosan gyűjtik az emberek a lekvárnak valót. Egy hét múlva én is ezt fogom tenni ugyanitt, így szemrevételezem a termést és próbálok hírt adni anyukámnak az eperszemek érettségi állapotáról. A Bécsi úton nem egyszerű átkelni, inkább várok, mintsem kockázatos szituációkat vállaljak. Közben átváltok a következő Geogo szakaszra is, mert menet közben a Kékúton sorozat négy részét is igyekszem abszolválni. Az igazolópontok persze nem mindig esnek egybe a pecsételőhelyekkel, így ez is okoz néha némi fennakadást. 

Tájkép eprészekkel

Legelésző lovacska Pilisborosjenő határában

Innen úgyis kemény mászás jön a Pilisborosjenő előtti buckára először aszfalton, majd köves, gyökerekkel teli kellemetlen úton. Jön szembe lefelé néhány biciklis, de ők is inkább jobbnak látják, ha leszállnak. Itt Pilisborosjenő környékén is már felébredtek a futók, a srácok félmeztelenül izzadnak az emelkedőn. A településen kis híján megint elkavarok, de csak megint egy százméternyit. Igencsak elapadt a vízkészletem, kéne egy kút, vagy inkább egy büfé. Ismerek is egyet lent a főúton, csak az letérést jelent a kékről meg valamennyi plusz utat. Sebaj, most a folyadék fontosabb. 

Ebben a melegben az egyik legfontosabb az elegendő folyadék

Levendulás a Kevély alatt

A teve kikandikál

A büfé szerencsére nyitva az ünnep ellenére, kérek is egy hideg kólát. Az üres kulacsokat is sikerül újratöltenem. Nézem, hogy kis híján már a papírforma szerinti féltávnál járok, 33 km-t mutat a Strava. Posztolok néhányat az utamról, majd újult erővel indulok a mászós Kevély-nyereg előtti, számomra futható szakasznak. Megint egy aprócska letérő egy Teve-sziklás fotó miatt (ha már nem a szabályos kéken megyek), majd megkeresem az egri várhoz vezető levezető utat. Azt hiszem ugyanis, hogy a várnál kell igazolni a következő Geogos pontot. Bosszankodtam is emiatt előzetesen, hiszen az jó sok szintveszteséget és plusz utat jelent és a várat is számtalanszor láttam már. Szerencsére idejekorán ránézek a telefonomra és látom, mégsem kell lemenni a várhoz. Hatalmas megkönnyebbülés, megspórolhatok egy kis kapaszkodást. Persze már elindultam a lejtőn, így mászhatok vissza. Szerencsére jól megy az emelkedő egyelőre, le is körözök egy turistát a Szódás-barlang táján. Aztán hipp-hopp ott is a pecsételőhely. Kíváncsi turisták érdeklődnek, hogy hol lehet füzetet szerezni, én meg elmesélem, milyen járatban vagyok, meg hol kaphatnak Kéktúrás igazolófüzetet. Sajnos a négy éves kislány számára egyelőre nincsenek jó híreim. Majd nekiindulok a Kevélyről levezető lejtőnek, ami szerencsére a csobánkai műútig kitart. Úgy érzem, sokkal jobb állapotban vannak a lábaim, mint ugyanitt a Páloson szoktak, pedig ott talán még nincs is ennyi kilométer a futóművemben. Ennyit ér tehát a rendszeres edzés. Kedvenc temetőmnél lövök pár  képet, majd felváltva futva és gyalogolva elérem a Szentkutat is. Itt rövidke szünetet tartok, vizet vételezek, illetve imádkozom apukám gyógyulásáért.

Pihenő egy ima erejéig

Hangulatos temető pazar kilátással Csobánka fölött

Aztán haladni kell tovább a következő pecséthez Pilisszentkeresztre – jó messze van még. Miután leértem a hegy aljába, máris mászhatok felfelé, de hát ilyen ez a popszakma. Aztán jönnek lejtők is, ahol futnék, ha nem éreznék egyre inkább egy kellemetlen fájdalmat a bal combom, vagy inkább csípőm táján. Ez megint egy olyan fájás, amivel még nem találkoztam eddigi pályafutásom során, pedig ezen az oldalamon szokott jelentkezni a combom „kiakadása” meg a random fájós csípőm is. De ez most megint más és nem jó vele futni. Igaz, sétálni sem. Akkor most mi legyen? El kéne jutni a szurdok bejárata előtti pihenőig, ott majd lehet esetleg nyújtani vagy bekenni a fájós fertályt sportkenőccsel. De mire odajutok az amúgy is sétálós emelkedőkön, már nem érzem a fájdalmat, a gyógyeszközöket meg lusta vagyok előbányászni. Inkább frissítek kicsit egy szelettel és gyümölcspürével, majd igyekszem elhagyni ezt a tömegturizmus által kedvelt, és emiatt meglehetősen zajos helyet. 

Gyökerek a Szurdokban

A szurdokban is hemzsegnek a népek, de ott legalább jobban szétszóródnak. Futásról már szó sincs, inkább próbálom élvezni a vadregényes patakvölgy szépségeit. A futáshoz később se jön meg a kedvem, Pilisszentkeresztnek szinte végig emelkednek az utcái, ráadásul a nap is tűz kegyetlenül. Ideje megint vizet találni. A pecsétnél lévő italdiszkont zárva, de eszembe jut, hogy a nem túl messzi központban van valami vízvételi lehetőség.

Szentkereszti kőkutya kövirózsával (vagy fene tudja mi)
 
Hamar megtalálom az ivókutat, teletöltöm a kulacsokat, a sapkámra és a vállamra is spriccelek vizet. Az utóbbit úgyis kicsit már megkapta a nap, hiszen ujjatlanban vagyok. A faluból kivezető utcában egy kék kutat találok. Megpróbálom ezt is szóra bírni, de sikertelenül. No sebaj, úgyis tele vannak a kulacsaim még, aztán itt a tempót se lehet túlzásba vinni, nagyjából egészen Dobogókőig. A Zsivány-sziklák felé kapaszkodva kielőzök két turistát. Nincs sok ember errefelé, inkább csak a szikláktól felfele nagyobb a népsűrűség, ami aztán a települést elérve egészen zavaró lesz. 

A Zsivány-szikláknál

Kapaszkodás közben áldom az eszem, hogy hoztam magammal váltóruhát, mert annyira lucskosra izzadtam mindent, hogy legalább az alsó részt muszáj lecserélnem, hogy ne csípje ki az alfelemet teljesen. Keresek egy alkalmas eldugott helyet, amit a turisták növekvő száma miatt igen nehéz találni, aztán megejtem a műveletet. Az újonnan felvett laza szárú nadrág amúgy is sokkal kellemesebb viselet, mint az előbbi feszülős. Azért jó lesz már felérni, itt is fog járni magamnak egy rövidebb vendégség a turistaházban.

A telefonom éppúgy kipurcant mint ez a szegény zöld gyík az egri várnál

Ami aztán beláthatatlanul hosszúra nyúlik... Amikor előveszem a telefonom, hogy leigazoljam a Geogo pontot, látom, hogy alig van szufla benne. Így a pultnál a meggysöröm és az almás rétesem mellé próbálok egy telefontöltést is kérni. Siker, van a személyzetnek USB-C töltője és hajlandóak a műveletre is. Örök hálám nekik emiatt! Fontolgatom, vajon mennyi időbe telhet, amíg minimum 50%-ra töltődik a ketyere. Úgy saccolom, egy óra is lehet. Ennyi töltés számításom szerint még a legvisszafogottabb használat mellett is neccesen, de kitarthat Visegrádig – már ha a tervezett tempóban tudok haladni. Legalább még egy motiváció, hogy siessek. Innen úgy sincs semmi posztolgatás, térképnézegetés, Geogozás is csak a pontokon, fotó is csak elvétve készülhet. Evvel se megy az idő. 

Töltődünk tehát mindketten, a telefonom a pult alatt, én meg egy félreeső szegletben, hogy ne zavarja oroszlánszagom a betérőket nagyon. Lassan csordogálnak a percek és az energia is az akkumulátorba, így kikérek egy cappucinot is. mellé elmajszolom a hazai sajtos rudat. Időben úgysem leszek már jó, már az is eredmény, ha a legjobb Pálos szintidőmet hozom. Avval szórakoztatom magam, hogy a cipőjük alapján próbálom megsaccolni a bejövő vendégek habitusát. Van itt repedezett túrabakancs, viseltes terepfutó cipő, de ennél sokkal több a motoros csizma. Mégsem ez a legmeglepőbb számomra, hanem egy pár makulátlanul fekete, ill. fehér lábbelije. Olyannyira újak és tiszták a csukák, mintha most húzták volna elő a skatulyából. Na ezek se tehettek meg sok kilométert az autótól! 

Dobogőkői kilátás - sokan csak emiatt és ide jönnek fel (meg a büfébe)

A házban óriási a pörgés, de egy rövid üresjáratban elkérem az immár fele töltettel rendelkező telefonom és újfent nekivágok a maradék szakasznak. Mintegy 25 km van még hátra. Szerencsére se az eddigi út, se a kényszerű állás nem viselte meg az izmaimat és a tagjaimat, tudok újult erővel futni, bár nem túl gyorsan. Sikárosig visz a lejtő. A csupazöld mezők láncolata láttán gyaloglásra váltok, az ilyen nagyszerű tájképet jobb minél tovább csodálni, főleg ha az ember egy világvárosból menekül. Már biztosan írtam arról, hogy gyerekkorom óta kedvencem ez a csodaszép rét, ami most sem okoz csalódást. Sajnos a forrás környéke még mindig elhanyagolt, de legalább a napsütéses mezők után enyhet adóan árnyékos. Hamarosan újabb pecsételés jön az erdészház kerítésénél.


Sikárosi-rét

Majdnem az egész Bükkös-patak völgyét végigfutom. Ugyan sokféle cipellőt nézegettem fent a turistaházban, de a legkülönösebbet itt látom egy, a patakon éppen átkelni próbáló hölgyemény lábán. Messziről csak azt észlelem, hogy meglepően sokáig tart neki az átkelés a nem túlságosan bővízű vízfolyáson. Mikor közelebb érek, meglepődve látom a lassúság feltehető okát, ami egy térdig érő aranyszínű csizma. Szinte vele egyszerre érek át a köveken, Hokámat nem kímélve nekem néhány másodperc az extra képességeket nem követelő művelet kőről kőre ugrándozva. Eszembe jut Aszú szállóigéje: „Papucsban jössz, mész haza!”. Esetleg a következő túrakiírásba be lehetne tenni, hogy azt is, hogy csizmás kandúrok és kandúrnék kíméljenek. (Túravezetőként nekem is volt már szerencsém (inkább szerencsétlenségem) ilyen túratársakhoz.)

Pilisszentlászló icipici temploma

A telefon, ami verseket mond (most nem próbáltam ki)

Sajnos megint érzem a bal combom (vagy csípőm – nehéz eldönteni, mit is sajog), így jól jön, hogy végiggyalogolhatom az emelkedőt Pilisszentlászlóig. Nyúlfarknyi szakaszokat futok is, amikor éppen lejtősre vagy síkra vált a kék. A Kis Rigó előtt újabb pecsét, majd irány a faluközpont, ahol a Geogo teljesítést is igazolhatom és indíthatom az új etapot. Szerencsére találok egy nyomós kutat, melynél felfrissíthetem magam a kíméletlen emelkedő előtt, ami a Pap-rétig vár rám. Valahogy még meredekebb lett, amióta pár éve egy túrán erre jártam. Mikor végre felérek az aszfaltos útra, újból futni kezdek és vigyázat, megint csalok! Maradok a lejtős aszfalton, nem térek rá a kék buckájára, holott tudok a letérés létezéséről. Csak semmi emelkedő, most már remélhetőleg lejt a pálya végig Visegrádig.

A Pap-réten

Az erdészház kerítésénél benyomom füzetkémbe a pecsétet, de a Geogot hiába próbálom lenyomni, csak tölt és tölt – nem talál mobilnetet. Később se járok sikerrel az esőháznál. Így vaktában azt se tudom, hogy itt kell-e igazolni, de ez igen esélyes. A telefonom töltöttsége már megint vészesen alacsony tartományba került, így felhagyok a próbálkozással és imádkozom, hogy kitartson Visegrádig. Akkor ezt a  szakaszt buktam Geogon, de ez a legkisebb gond. Nagyobbnak tűnik, hogy még mindig emelkedik az út a Pálóczki-rét mellett haladván is. Csak próbálkozom néhol a futással. Az Urak-asztala oldalában haladó single tracken azonban nincs irgalom! Itt futni kell és kész, hiszen annyira jó(?) kis hullámvasutas ösvény. Pont olyan, ami máskor nagyon tetszene, de most inkább már a pokolba kívánom a hullámok felszálló ágát. Hanyagolom is a futást. Egyre csak várom, mikor érek már a Vízverés-nyergébe, de utolsó emlékképeim erről a szakaszról nagyjából egyetemista koromba nyúlnak már vissza, így igen homályosak. Szóval fogalmam sincs, mikor jön az a rét és miért lesz az jó nekem. Talán onnan már végleg lejt az út, azért.

Vízverés-nyerge, Madas László emlékkő

Hát nem, vannak még hátra olyan buckák, mint a Moli-pihenő kúpja, ahonnan egyébként mesés kilátás nyílik. Egy éppen érkező bringás srác társaságában próbálom röpke ideig élvezni is a látottakat, de aztán menni, azaz futni kell tovább. Kívántam a lejtőt, most nesze, megkaptam telibe! Olyan meredek, alattomos gyökerekkel, kövekkel szabdalt az út, hogy inkább csak evickélek, mintsem futok. Még szerencse, hogy ebből az irányból jövök, keserves lehet itt felmászni. Pedig vannak, akik inkább választják ezt az irányt ezen a fővároshoz való közelsége miatt méltán népszerű Visegrád-Nagykovácsi szakaszon, sőt egyesek egész hihetetlen időkkel teljesítenek. Az én időm már csak tűrhető lesz, még akkor is, ha leszámítjuk azt az egy órányi ácsorgást. De a lényeg a teljesítés, és ahhoz kétség nem férhet, hogy az a két hiányzó pecsét hamarosan meglesz.

Kilátás a Moli-pihenőtől (ez a szakasz is a kék fénypontjai közé tartozik)


Igaz, eljön az a fázis, ahol már a lejtőn sincs kedvem futni, már az oldalam is szúr. Hol van már az a Nagy-Villám? Rémlenek valami tetszetős rétek ifjúkorom kirándulgatós emlékei közt kutatva. Aztán meglátok egyet, majd még egyet és aztán a panorámautat és a Zsitvay-kilátót is. De hol van vajon az a pecsét? Oda a kilátóba fel nincs az az isten, hogy felmenjek. Van egy bélyegző még valahol egy étteremben, ahhoz emlékeim szerint nem kell annyit mászni. De hol lehet? Nem jelzi a szokásos pecsétes jelzés, hogy használni kell a bélyegzőt. lehet, hogy még nem értem oda hozzá? Böngészem a telefonon a térképet, de nem ad semmi támpontot, viszont tartok attól, hogy nyomban lemerül a gép és fuccs a rögzítésnek. Elindulok lefelé a vár irányába, hátha lesz valami jelzés. Semmi... Okoskodom magamban, hogy a pecsét neve nem Fellegvár, hanem Nagy-Villám. Akkor tehát nem lehet a vár közelében, hanem itt kell lennie a hegy alatt. Szóval mászhatok vissza. Kerülgetem a bobpálya környékét, mint a forró kását, semmi segítő információmorzsa. Már a személyzet is eltávozott, nincs kit megkérdezni, csak egy szintén tanácstalan autós jár arra, aki tőlem kérne segítséget a Visegrádra való lejutáshoz. Találok egy Panoráma étterem táblát az út túloldalán, ami a Silvanus hotel irányába mutat. Valószínűtlennek tűnik az irány, de nem találok jobb megoldást. Aztán észreveszek még egy éttermes táblát, ami az ellenkező irányba, a bobpálya melletti szervizútra terel. Ez lesz az! Muszáj megszerezni azt a pecsétet, bár semmi kedvem a plusz méterekhez és emelkedőkhöz. Benyomom a bélyegzőt és futááás, most már hamarosan itt a cél és nem merülhet le az a fránya telefon! Ugye aki nem visz magával külső akksit, mert nem akarja cipelni... az vessen jól magára.

Kálváriám utolsó kilométerei pont egy kálvárián haladnak

A lejtő most se tiszta lejtő, például ott vannak azok a vár előtti lépcsőfokok, amiken alig bírom már feltornászni magam. De onnan aztán nincs megállás, le végig a kálvárián, ami egyébként megint csak egy technikásabb lejtő, tele botlasztó kövekkel, de kit érdekel ez most. Fura, hogy még valamennyire élvezem is... Milyen jót lehetne itt futni épkézláb állapotban! Azért egy Strava 9-ik helyet sikerül így is összelapátolnom, de ez csak akkor derül ki, amikor már bent vagyok a célban és lenyomom a telefonom. Meglepve látom, hogy 81 km-t mutat a számláló, nem 71-et. Valóban annyi utat megtettem, vagy túlmért megint? Ezek most egyébként is tök lényegtelen dolgok, melyek eltörpülnek amellett, hogy megszereztem az utolsó pecsétet, itt vagyok a Dunánál Visegrádon és éppen lemenni készül a nap, melynek sugarai aranyhidat rajzolnak az indulni készülődő komp mögé.

És révbe értem (szó szerint)

Megmosakszom a Dunában, felveszem az eddig féltve őrzött tiszta pólóm. Sajnos a csatakosra izzadt melltartóm nem tudom lecserélni ezen a népszerű helyen, no meg nem is hoztam magammal másikat. Pedig ha valamit kellett volna, ez az a ruhadarab, mert szinte körbe véresre dörzsölt az egyetlen abszolút tuti melltartóm is. A labellozás Dobogókő előtt egy csöppnyit talán segített a helyzeten, mert legalább nem okoztak a sebek túl nagy fájdalmat út közben. A hátam is kirojtozta a hátizsákom pántja már igazából az első 20 kilométertől kezdve, pedig sosem csinált ilyet és hordtam már hosszabb versenyen is evvel a felsővel. Ez a kidörzsölődéses dolog még mindig egy hatalmas talány a számomra, amit talán sosem fogok megfejteni. Mikor mit dob éppen. Legalább csütörtökön lesz min szörnyülködnie a dokinak a vizsgálaton. (A múltkor megkérdezték valami futósérülés kapcsán, hogy engem bántalmaznak-e...) Itt csak én „bántom” magam, mert ilyen hülye mazochista vagyok és egyébként se így nézne ki, ha engem egy kétméteres „vadállat” bántalmazna. Na persze ezt ők nem tudhatják...

A végére jár egy naplementés kompos kép (emlékezvén a Pálos túrára is átkelés nélkül)

13 óra 41 percbe tellett, szigorúan pecséttől pecsétig nézve 13 óra 22 percbe, míg sikerült lerónom tiszteletemet az Országos Kéktúra megálmodói, dr. Vízkelety László, Bokody József, Forgó János és Thuróczy Lajos előtt Nagykovácsitól (azaz a Zsíros-hegytől) a visegrádi révig. Ez körülbelül azonos a Pálos rekordommal, és ebből az időből levonhatok egy órát a dobogókői rostokolás miatt. Szóval a futóedzések annyit érnek, hogy egy komppal beljebb leszek a Páloson (remélhetőleg) – esetleg gulyás nélkül kettővel is. Lehetne jobb is, de evvel a tempóval, ennyi edzéssel (ami kb. a maratoni szinthez elegendő) és ilyen gyatra fejmunkával örülhetek, ha cipőkanállal beférek egyelőre egy hasonló távú és emelkedésű ultrafutóverseny szintidejébe. De mivel még nem tartok azon a ponton, ki sem próbálom élesben, milyen lenne indulni egy ilyenen. A fantáziámat piszkáló ultrafekete ördögfióka azonban nyugodtan ébren maradhat, mert két nap távlatából nézve úgy tűnik, nem annyira viselt meg ez a kiruccanás. (Leszámítva a masszív izomlázat – de azt nehezen lehet megúszni.)

Bírták a strapát mindannyian

Strava link:


Időközben nemhogy csökkent volna a táv, hanem nőtt 82 km-re, miután Zoli javasolta, hogy végezzek egy újraértékelést az adatok javítása miatt. :-) Szerintem valahol 73 (térkép szerinti adat) és 81 km (eredeti Strava mérés) között lesz az igazság – csak kérdés, hogy éppen hol, mert ez egy elég tág tartomány.


Fogyasztásom 70-80 kilométeren érdekességként: 2 energia- vagy müzliszelet, 2 gyümölcspép, 2 kólás energia gumicukor, 4 sótabletta, egy zacskó sajtos rúd, 1 almás rétes, 3/4 liter kóla, fél liter izotóniás ital, 1 korsó belga meggysör, 1 csésze cappucino és rengeteg víz


4 megjegyzés:

  1. Lélekben Veled "futottam" végig. 😱🫣🥺😲😫😓😵‍💫😴🥵🦶🦵💪🤞Drukkoltam, hogy minden nehézség ellenére sikerüljön.😵‍💫😲 A kitartásod irigylésre méltó Berni!!!🥰 Óriási gratuláció!!!🤝 Édesapádnak jobbulást!!! 🙏Örülök hogy a "Kétméteres" nem vadállat. 😉🥰😘

    VálaszTörlés
  2. Köszönöm szépen Kati, apukám nevében is. Még mindig várunk és várunk - éljen a csodás magyar egészségügy! :-(

    VálaszTörlés
  3. Szia!
    Ha kiexportálod a Stravából a nyomvonalat gpx-be, és elküldöd, akkor ránézek, hol csúszott el ennyire a táv. A 82 kilométer nagyon túllőtt eredmény.

    VálaszTörlés
  4. Köszönöm a tippet. Feltettem Google Drive-ra, itt tudod megnézni: https://drive.google.com/file/d/19jvBUr_lgTJSHybMsI93laIOynu8F4xS/view?usp=sharing

    VálaszTörlés