Hirtelen jött a döntés, hogy hétvégén megcsinálom a leghosszabb hiányzó OKT szakaszomat, a Sárvár és Sümeg közötti mintegy 72 km-es utat. Próbáltam társakat keresni hozzá, de úgy tűnt, senkinek se nyerte meg tetszését egy ekkora, viszonylag nomád körülményekre tervezett túra, így aztán szólóban vágtam neki.
Jött 3 óra utazás maszkban, de szerencsére a légkondis IC-n ez kevéssé volt megterhelő. Ráadásul úgy tűnt, sok utas fittyet hány a szabályokra. A velem szemben ülő párral dobozban utazó Gregor nevű macska sokkal nehezebben viselte a hosszas utazást, egyfolytában panaszosan nyávogott. De nem csak a vonatkocsin belül, hanem kint is fellelhetők voltak az állatok. Városlőd közelében először egy fekvő szarvasbika sziluettjét pillantottam meg az erdőben, majd egy komplett szarvascsaládét. Innen már nem kellett sokat utazni Sárvárig, ahonnan ma közel 10 kilométeres út várt rám. A vonat késésének köszönhetően 5 perccel kevesebb időm maradt erre a tervezettnél.
Egy éles balkanyarral újabb aszfaltutakon bandukoltam a Haraszti erdő irányába, ahol szállásomat sejtettem. Egyszer csak fékezett mellettem egy autó és a benne ülők azt tudakolták, elvihetnek-e valameddig. Biztosan bizarr látvány volt az út szélén egyedül baktató méretes zsákot cipelő leányzó nekik. Sajnos a kedves kérdést kénytelen voltam kerek perec elutasítani, mivel hogy nekem ezt az aszfaltos részt is gyalog kell letudnom, még akkor is, ha kevéssé fűlik hozzá a fogam és látnivaló se akad. Itt, vándorlásom elején, persze még túlbuzgott bennem a túrakedv. és könnyű volt nemet mondanom a kísértésre. (Ha vasárnap Sümeg előtt kérdezi meg valaki ugyanezt, lehet, hogy máshogy döntök, de többet ilyen kínálkozó alkalom nem fordult elő a túrám során.)
Átkelés a forgalmas 84-es úton, majd hamarosan egy kanyar jobbra és immár földúton haladhattam a Haraszti erdőben, amit tüzetesen pásztáztam megfelelő hálóhely után. Bár igazából az otthon végigmustrált térképek, műholdas felvételek és utcaképek alapján csak az újabb balkanyar után volt esélyem ilyesmi fellelésére. Miután átkeltem a Lánka-patakon, meg is pillantottam, hol fogok éjszakázni: közel a Mária út kapujához, egy farakás mögött állt egy magasles, mögötte pedig egy pici füves térség - pont elég egy sátornak, ráadásul annyira nincs is szem előtt a nagy mezőn. Fél óra leforgása alatt állt is a sátor. Éppen időben, mert kezdett már sötétedni.
|
Áll a sátor
|
Ami azt illeti, nem vagyok egy jó sátorban alvó, főleg első éjszaka nem, így inkább csak szenderegtem, mintsem aludtam. Az éjszaka nyugalmasan telt, csak egyszer zavart meg egy a közelbe tévedt állat, mely hangosan dobogott a sátor mellett. Annyira nem voltam éber és bátor, hogy megnézzem mi az, mindenesetre szerencsére hamar távozott hathatós hozzásegítés nélkül. A nem olyan messzi utakról néha egy-egy nagyobb jármű zaja is odahallatszott. Mikor 6 óra tájt kijöttek dolgozni a favágók, már én is ébren voltam. Gyors reggeli és pakolás után jött a hosszadalmas sátorszárogatás, mivel éjjel meglehetősen belepte a harmat a ponyvát. Alkalmasabb segédeszközt erre a mező szalmabáláinál nem is találhattam volna, így fél 8-kor már menetkész is voltam.
|
Akkor szedjük is a sátorfánkat...
|
|
A sitkei kálváriatemplom
|
Irány tehát Sitke. Útközben gyorsan kiderült, hogy előzetes aggodalmam a sátorhely miatt fölösleges volt, szinte minden megtett kilométer több lehetséges alvóhelyet is rejtegetett. Az A és a B terv is bevált volna többszörösen is. Nemsokára már a kálváriatemplom kerítése mellé támaszthattam a zsákomat, hogy kényelmesebben fotózhassak. A felgyűlt szemetemtől pedig megszabadulhattam a templom előtt kialakított pihenő kukájánál.
|
Rókák a mezőn
|
|
Szőlőhegyen keresztül
|
Egy szőlődombon, hétvégi házak mellett vezetett át az út Gércére. Egy réten két állatra lettem figyelmes – mikor közelebb értem, kiderült, hogy rókák. Sajnos távoztak, mielőtt jó fotót készíthettem volna róluk. Balról előbukkant a kukoricás mögül a Ság- és a Somló-hegy. Gércére beérve pecsételtem a polgármesteri hivatal előtt és feltöltöttem a vízkészleteimet a túrázók számára rendelkezésre bocsátott csapból. Nagyon szép gesztus a falutól, hogy paddal, vízzel ellátott pihenőhelyet biztosítanak a kéktúrázóknak! A másik pecsételőhely, a Kismackó kocsma zárva volt, de a pecsét megvolt ott is. Betértem a vegyesboltba is, hogy vasárnapra valamilyen élelmiszert tartalékoljak, mert bizonytalan volt, hogy később tudok-e bármit is vásárolni. Szerencsére kávéval is tudott az eladó szolgálni, így valamivel frissebben távozhattam. Annyira azért nem, hogy ne nézzem be, hogy a kék jelzés elkanyarodott jobbra, így tartoztam néhány felesleges méterrel az ördögnek.
|
A Somló
|
Gércéről kijutván hamarosan a Farkas-erdő rengetegében találtam magamat. Ekkor még nem sejtettem, hogy a végén örülök, ha kikeveredek belőle végre, de nem a félelmetes neve miatt. Annyi itt a tanösvény és információs tábla, hogy hamarosan megtudhattam, hogy farkasoktól nemigen kell tartanom és gyorstalpalón felfrissíthettem gombaismereti tudásomat is. A Rózsáskerti erdészháznál jól esett megint letenni a zsákom egy pecsét erejéig, majd kezdődött újból a kilométerek morzsolása az aszfalton. Közben megcsodáltam a kidőlt banyafákat meg a szállásul ajánlott remek pihenőket is, valamint az erdőt egykor rendbe tevő erdész, Scherg Lőrinc sírját is. Egy ideig bőszen olvasgattam a táblákat, de sajnos egy idő után egyre kényelmetlenebbül húzta a zsák a vállam, így igyekeztem a következő pecsételőhely, a Hidegkúti erdészház felé. Az aszfaltos úton persze nem csak a kéktúrázók közlekednek, hanem autóforgalom is volt. Tehát észnél kellett lenni. Nemsokára azonban nem csak autók jöttek szemben, hanem megjelent az első kéktúrázó is egy szintén magányos lány személyében, aki persze jóval kisebb zsákot cipelt az enyémnél. Összesen 7 kéktúrázó jött szemben itt a Farkas-erdőben. Az erdészháznál el is beszélgettem az egyik párossal, ők ajánlották, hogy a kilátóhoz feltétlenül menjek fel. Ez egyébként is szándékomban volt, de örültem, hogy figyelmeztettek rá, mert lehet, hogy kiment volna a fejemből.
|
Pihenő a Farkas-erdőben
|
|
A banyafák egyike
|
|
Hidegkúti erdészház
|
|
Kilátás a Scherg Lőrinc-kilátóból
|
A kis kitérő nagyon is megérte, megismerhettem vitéz Molnár László repülőhadnagy életútját, aki tragikus körülmények között itt hunyt el, majd megcsodálhattam a környező tájat a Scherg Lőrinc kilátóból. Közben pár gombásszal is beszélgettem, akiknek nem nagyon kedvezett a szerencse, mert kosaruk üresen maradt. A kilátótól visszatértem az OKT nyomvonalára, hogy az avasi tölgyet is láthassam. Jól esett a lábnak az erdei talaj és szerencsére innen már az erdő „főutcája" is murvás borítású volt. Ennek ellenére egyre csüggedtebben haladtam rajta a nagy melegben. Néhány percre le is ültem egy padra kifújni magam egy kicsit. Néha úgy éreztem, a Farkas-erdő vendégszeretete örökké tart. Egy újabb szembejövő pár vaddisznóveszélyre figyelmeztetett, amit sikerült szerencsésen elkerülnöm. Nagy sokára megpillantottam az erdő Káld határában lévő kapuját, ami egyben azt jelentette, megint aszfaltozhatok egy darabig. Sajnos Káldon se egy bolt, se egy kocsma nem volt nyitva, még a pecsételőhely sem, így az iskolánál tudtam beszerezni az igazolást. Kissé fölöslegesnek éreztem emiatt a kötelező káldi látogatást. Majd újból nekivághattam a Farkas-erdő egy másik útjának, immár Hosszúpereszteg felé.
|
Balra át - de lehetne egyszerűbben is...
|
Itt újabb felesleges kilométerszaporításnak éreztem, hogy a kék felkanyarodik egy dombra, miután verőfényes mezőkön vándorolva eljuthatunk egyáltalán oda. Miközben van egy jelzés, amin nyílegyenesen is haladhatnánk célunk felé. Reménykedtem, hogy lesz valami látnivaló, de a szép tájon kívül semmi sem örvendeztetett, inkább csak egyre jobban eltikkadtam. Még a GPS-em által jelzett les és kereszt is hiányzott, pedig szívesen pihentem volna meg tövükben. Csak miután lejutottam a dombról, mászhattam fel egy lesre ejtőzni egy kicsit. Sokáig azonban itt sem tudtam megmaradni a tűző nap és a hátralévő út nyomasztó súlya miatt. A falutól még 6 km a Szajki tavak, odáig is van még pár kilométer, ráadásul mindezt árnyékot nélkülöző búzatáblák mellett kell megtenni. Ha jól számolom, a mai penzum összesen 38 kilométerre jön ki, márpedig tegnap is volt 9 km, meg holnap is lesz közel harminc, így a végeredmény sehol sem a beígért 72, hanem jócskán több. Ezen morfondírozva indultam tovább a tikkasztó hőségben. A lábamban és a vállamban már nagyon is éreztem az eddig megtett közel 30 kilométert, valamint a zsákom súlyát. A búzatáblán még egy kéktúrázó jött szemben, szintén méretes hátizsákkal.
|
A hosszúperesztegi templom
|
Úgy döntöttem, a templomnál lévő pecsétig már nem pihenek meg, inkább figyelem, hol találhatnék vizet, vagy boltot. Sajnos ezen igyekezetemet nem koronázta siker, csak meggyet sikerült szereznem az út menti fákról. Úgy tűnt, hogy az itteni lakosok nem nagyon szedik a már régen érett gyümölcsöt. A templomnál aztán meglett a régen vágyott pecsét és pihenő. Kellett is az erőgyűjtés a maradék mintegy 6 kilométerre, mert már se testem, se lelkem nem kívánta. A temető mellett megpillantottam egy kék kutat, gyorsan tele is töltöttem a vizes palackomat. A víz tehát meglett, már csak egy nyitva lévő bolt kellett volna nagyon, de azt az elkövetkező kilométereken nem is remélhettem. Újabb aszfaltút következett némi gépjármű-forgalommal, majd kicsit kellemesebb erdei utak, ha 35 kilométerrel a lábunkban és 15 kg körüli súllyal bármi kellemesnek mondható... Elmondhatom, szenvedtem mint a kutya, csak az tartotta bennem a lelket, hogy a kemping egyre közelebb kerül. Ekkorra már teljesen elvetettem, hogy újabb nomád éjszakát töltök kint az erdőben.
|
A pakk
|
|
Pihenő a horgásztónál
|
Mikor végre megpillantottam a tavat és rajta egy kicsi üresnek tűnő horgászkunyhót, gyorsan lefoglaltam magamnak egy negyed órára a stéget hokedlistól. Igaz, már csak 1,5 km volt kemping ide, egyszerűen nem bírtam tovább. Miután kellően kifújtam magam a folytatáshoz, újból nekiindultam és a pecsétig már meg se álltam.
Az üdülőtelep most sokkal nyüzsgőbb arcát mutatta, mint tavaly augusztus végén, mikor egy gyors strandolós látogatást tettünk itt. Minden büfé nyitva volt, az utcákon rengeteg sétáló ember. A kempingben ennek ellenére volt szabad hely. Gyorsan fel is vertem a sátram, majd zuhanyzás (persze sikerült a férfi zuhanyzót megtalálnom...) és kis pihenés után kajabeszerző útra indultam. Hirtelen megláttam egy nyitva lévő vegyesboltot a strand mellett, itt sikerült is a holnapi napra minden még hiányzó dolgot megvennem. A büfékben telt ház volt, így inkább kerestem egy nyugodt vízparti helyet, ahol kedvemre pihenhetek lábamat a vízbe lógatva. Hihetetlen, milyen jótékony hatása volt a sajgó talpaimra a tó kellemes hőmérsékletű vizének. Miután elegem lett a láblógatásól, újfent szemügyre vettem a büfék kínálatát - hát ami azt illeti, nehezen találtam a diétámhoz illő menüsort. Végül is a büfés lánnyal kiegyeztünk egy Hawaii pizzában, ami nagyon finom volt, csak éppen egy kicsit sok a pocakomnak, aminek az éjjel lett is következménye.
Ettől eltekintve sokkal jobban aludtam, mint előző éjszaka, azaz inkább mondhatjuk, hogy aludtam is. Ebben a tevékenységemben először egy (egyébként jól játszó) amatőr zenekar, majd az üdülőtelepi kutyák kórusa, végül egy aludni nem tudó vízi állat vagy madár próbált megzavarni.
Másnap reggel gyorsan összekaptam a sátram - most szárogatni nem nagyon kellett, inkább csak tisztogatni, majd újabb frissítő zuhanyzás következett immár a női részlegen. A kemping lakói egyébként kifejezetten barátságosak voltak, újból és újból beszédbe elegyedtek velem. A tulaj meg alapból szerzett pár jó pontot azzal, hogy le tudta írni a nevem. A kemping maga is csupa pozitív benyomást tett rám, tiszta volt, rendezett és viszonylag csendes. A konyhában még teát is tudtam főzni a közös teafűtárlatból, így a bögrém se hoztam hiába. Miután a szendvicseim is elkészültek, immár útra kész voltam.
|
Egyik náddal benőtt tavacska
|
Hamarosan újra az OKT ösvényeit róhattam a Szajki tavak elhanyagoltabb tavacskái mellett, melyeket teljesen benőtt a nád már. Aztán az út hirtelen balra kanyarodott és ezzel búcsút vehettem a tóláncolattól. A sakktáblaszerűen felszabdalt erdőben jobbra-balra kanyarogva jutottam egyre közelebb az ötvösi pecsételőhelyhez különböző minőségű utakon. Egy közös volt bennük: mindegyik nyílegyenes volt. Volt köztük országút, aszfaltborítású út, murvás és füves felületű, de giz-gazzal benőtt is. Addig kanyarogtam, míg végre elértem a kiszemelt kiépített pihenőhelyre, ahol negyed óra szünetet tartottam a menetelésben és megettem második reggelimet vagy inkább a tízóraimat. Igen, 10 órára már több mint 10 km-et elfogyasztottam a mai penzumból. De volt még hátra majdnem kétszer ennyi...
|
Útonálló
|
|
Néha ilyen úton kellett átverekednem magamat
|
|
Megérdemelt pihenő
|
Az ötvösi pecsétig nem történt semmi számottevő dolog, a pihenőn kívül tulajdonképpen semmi látványosság nem volt az erdőben a gyakori pocsolyákon kívül, melyek előszeretettel az út közepén terpeszkedtek. Egy helyen az erdészet elterelte a kék útvonalát favágás miatt. Ugyan festettek ki terelő jelzéseket, de ezeket egy idő után elég bajos volt követni. Mivel ennek köszönhetően be is néztem a jeleket, visszajutottam az eredeti nyomvonalra. Szerencsére vasárnap lévén nem dolgoztak a favágók, bár a nyomok alapján igen komoly munkálatok folyhatnak itt. Egy helyen éppen próbáltam átvergődni a levágott gallyak kupacán keresztül, amikor mozgást hallottam a közeli bokorból. Egy hatalmas szarvasbika ugrott ki elém.
|
A sokadik útakadály - a kalauz csak egyet említ
|
Már kijutottam a terelt részről, mikor emberekre lettem figyelmes, kiderült, hogy maga az erdész tart szemlét a csapatával. Meg is beszéltük, hol rontottam el a terelés követését és említettem, hogy lehet, hogy egyértelműbb jelzések kellenének.
|
Innentől árnyék csak nyomokban
|
|
Végtelen szántóföldeken át
|
Ötvös határában egy erdei fán van a bélyegző, tövében egy nem túl esztétikus, szakadt, pihenésre kevéssé csábító autóülés. Innen még egy darabig erdőben haladhattam, de aztán mára nagyrészt befejeződött az árnyas fák alatti vándorlás. Innentől országúton, illetve szántóföldek szélén haladhattam Sümeg felé. Feltűnt a távolban a Somló, a Keszhelyi-hegység és maga a sümegi vár is, így legalább ennyi élvezet volt az egyre tikkasztóbb menetelésben. Be is húzódtam útközben egy fa alá meggyet eszegetni. Nem csak árnyék, de vízvételi lehetőség sincs ezen a szakaszon, a palackom meg egyre apadt. Szerencsére még nem vészes mértékben. Kisvásárhelyen is csak száraz kutakat találtam. A pecsételőhelyként szolgáló harangláb alatt megpihentem újból egy kicsit, majd folytattam utamat Sümeg felé. Egy darabig megint árnyas ligetben bandukoltam, csak éppen szerencsétlenségemre éppen trágyát szórtak ki a csalitost övező földekre, így meglehetősen penetráns szag terjengett. De ez még mindig jobb volt annál, ami ezután várt rám: 3 kemény kilométer forgalomban, aszfalton, tűző napon. Erre rá kellett készülnöm, így a mező szélén egy rövid időre ledőltem, közben egy ragadozó madár vadászatát szemléltem. Kinéztem azt is, milyen vonatra van esélyem. Azt láttam, hogy a 3 órási elmegy, mire az állomásra érek, a következő esélyes vonat 5 óra tájban érkezik. Időm tehát bőven van.
|
Mezőgazdasági gépvonták találkozása tilos
|
|
Kisvásárhely határában
|
|
Jól elbújt tábla
|
Lassacskán nekiduráltam magam a végső megpróbáltatásoknak. Előttem a sümegi vár képe lebegett egész úton – valóság volt, nem délibáb, bár a forróság miatt akár az is lehetett volna. Az autók elől folyton be kellett húzódni, de azért haladtam bőszen előre. A zsák egyre jobban húzta a vállam, így egy bekötőútnál újból kidőltem. Hát igen, a túra tervezésénél még voltak olyan ötleteim, hogy itt egy kis kitérőt teszek a Tarányi kastélyhoz és templomhoz. Ezt mostanra természetesen már teljesen elvetettem.
|
Aszfalt, forgalom, hőség
|
Akkor gyerünk, hátizsákra fel, legyen meg az az utolsó néhány kilométer is! A vár egyre közelebb kúszott, ezzel a túra vége és az utolsó pecsét is. Reménykedtem abban, hogy találok a városka szélén valami nyitva levő üzletet, hogy pótoljam lassan teljesen elapadó vízkészleteimet. Sajnos mindhiába. Viszont az állomásra érve, mikor benyomtam az utolsó bélyegzőt is, és elővettem telefonom, hogy megnézzem a menetrendet, észrevettem, hogy egy vonatot, ami 10 percen belül érkezik, teljesen figyelmen kívül hagytam. A pénztár zárva volt, így már az érkező Bzmot szerelvényen tudtam jegyet venni. Hogy mire is? Ez pontosan csak Tapolcán derült ki, ahol először megszemléltem a Nohabos emlékművet, amit már régóta le akartam fotózni, majd végre sikerült vizet vennem potom 500 forintért a közeli büfében. Nekem most ennyit megért másfél liter behűtött itóka. Már előzőleg gyanús volt, hogy az állomáson valami rendkívüli történik, mert kint voltak vasúti relikviákat áruló árusok, meg feltűnően sok ember nyüzsgött egy igencsak dekoratív Szergej körül, ami a szerelvényemet szándékozta vontatni Kelenföld felé. Csak menet közben jöttem rá, hogy egy nosztalgia hétvége kellős közepébe csöppentem bele.
|
Ütött az utolsó pecsét órája
|
|
Irány Budapest
|
Sikeres szakaszteljesítésemet így Nohabok, 424-esek és mindenféle extra mozdonyok társaságában ünnepelhettem, miközben a Tekergő ablakából egykori kéktúrás élményeimen is újból elmerenghettem a Balaton-felvidék páratlan hangulatától övezve.
|
Dupla Nohabos szerelvény
|
|
A Szergejünk búcsúzik Székesfehérváron
|
|
A híres 424-es
|
Szép teljesítmény. Nagyon tetszett az írásod. Mi is ezen a héten tettük meg ezt a szakaszt, hasonló élményeink voltak, a tikkasztó hőségben.
VálaszTörlésIgényes,élvezettel olvasható,jól használható beszámoló. Gratulálok a hatalmas távolságok legyőzéséhez. Rajongója lettem a blogodnak.
VálaszTörlésKedves Bodka!
VálaszTörlésKöszönöm szépen!