Korábban már írtam jelenleg 94 éves nagymamámról, akire méltán vagyok büszke. Amellett, hogy Solymár egyik híres adatközlője, mikor még jobb egészségnek örvendett, rengeteg esküvőre sütött, valamint karácsonykor még külföldre is vittek a bejglijéből.
Mivel még mindig rengeteg otthon a feldolgozatlan medvehagyma, most az ő híres péceli kifli receptjét vettem elő, amit ebben a könyvben is olvashattok. Az eredeti receptet természetesen felturbóztam egy kis medvehagymával.
Hozzávalók:
- 60 dkg liszt
- 1 tojás
- 3 kk só
- 10 dkg olvasztott zsír (szerintem kevesebb is elég, nem fogyott el mind)
- kb. fél l tej
- 35 g élesztő
- 1 kk cukor
- egy marék apróra vágott medvehagyma
- kis köménymag és reszelt sajt a tetejére
- 1 tojás a kenéshez
A lisztet egy tálba szitálom, a közepébe egy mélyedést készítek. A liszthez hozzáadom a sót és a tojást is. (Ez utóbbi hozzávaló a receptkönyv alapján némi dilemmát okozott, hogy most a tojás akkor a tésztába kell, vagy csak a végén a kenéshez. Végül biztos, ami biztos beletettem.)
Közben valamennyi langyosra melegített cukros tejben (ide jön a kiskanál cukor) felfuttatjuk az élesztőt. Kidagasztjuk a tésztát, tejből annyit teszünk még hozzá, amennyit felvesz. Majd végül beledolgozzuk a tésztába az apróra vágott medvehagymát is. A tésztából kelesztés után 6 gombócot szaggatunk, majd ezeket kör alakúra nyújtjuk lisztezett deszkán. A köröket megkenjük a felolvasztott zsírral.
A köröket 8 cikkelyre vágjuk derelyevágóval és a cikkelyeket kifliformára tekerjük a hosszabbik végüktől fogva. A kis kifliket kivajazott tepsibe tesszük, és megkenjük felvert tojással, majd megszórjuk köménymaggal, sajttal, esetleg sóval, szezámmaggal.
Az eredeti recept szerint a sütőben kell keleszteni sütés előtt még a kifliket, de ez nálam elmaradt, mert folyamatosan készültek a kiflik és teltek a tepsik. Szóval egy időben volt mindenféle fázisban lévő kifli a körülöttem: teljesen kész, csak megkent, kenés nélküli, még körcikkely állapotban leledző stb.
Mindenesetre enélkül is kisültek és szépek lettek kb. fél óra alatt a 180 °C-ra melegített sütőben. Kis időre a végén felső állásba tettem a tepsiket, hogy a kiflik teteje is jól megbarnuljon.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése